dům v Pekle

Autoři: MgA. Mária Horecká Nalevanková, MgA. Patrik Zamazal
Projekt: 2014
Realizace: od 2015

Samota nad malebnou vesnicí se rozroste o dům pro syna a jeho rodinu. Přilehlá louka, určená pro stavbu, je obrovská, ale umístění stavby omezuje vysoké napětí, které přes pozemek vede. Terén je lehce kopcovitý a kvůli skvělým výhledům do okolní krajiny se od počátku rozhodlo položit dům co nejvýš, i když to znamenalo vypořádat se se silným západním větrem. Na rozdíl od tradičních místních staveb je dům nakonec umístěný napříč vrstevnicím, ale takto právě funguje jako zábrana proti větru a zároveň je výhodně orientován na západ.

Hlavní stavbu doplňuje garáž a kryté parkovací stání, na které navazuje krytý vstup po mírné rampě.

Vnitřní provoz domu je rozdělený na část společnou (obývací pokoj s kuchyní) a část se soukromými ložnicemi. Zádveří je uprostřed domu a příchozí se může rozhodnout, do které části domu zamíří. I když dům není velký, prostorově bude působit velkoryse a vzdušně díky vysokým stropům a velkým plochám zasklení. Prosklená stěna v obývacím pokoji je luxusním, ale taky funkčním prvkem – obývací pokoj opticky zvětšuje o krytou venkovní terasu.

Fasáda domu i garáže je obložena horizontálně kladenými modřínovými prkny s výjimkou vystupující části zádveří, která obkladem z černých Cetris desek kontrastuje s okolními povrchy a výtvarně zdůrazňuje vstup do domu.